نظارت ساختمان، حرفه ­ای پیچیده و دشوار است و متأسفانه تا چندی پیش، هیچ کتاب راهنمای مناسب و کارآمدی برای آن نگاشته نشده بود. مهندسان ناظر بدون هیچ کتاب و منبع کتبی، اقدام به فعالیت در این حرفۀ خطیر می­نمودند و طبعاً لطمات فراوانی را نیز متحمل می­شدند. شدت آسیبها، لطمات و خسارات وارده به مهندسان ناظر در حین انجام وظیفه، گروهی از ایشان را بر آن داشت تا در حوزۀ آسیبهای حرفۀ نظارت و اسباب و علل لطمات قضائی و انتظامی وارده به مهندسان ناظر به پژوهش و کندوکاو پردازند.

نتیجۀ این پژوهشها واقعیتی تلخ را به رخ کشید؛ عموم مهندسان ناظر از لحاظ اطلاعات حقوقی مربوط به حرفۀ خود در فقر مطلق به سر می برند. عدم اطلاع از مسائل حقوقی حرفۀ نظارت یک آفت است و باورهای غلطی که به مرور زمان در ذهن مهندسان ناظر شکل می­ گیرد، آفتی بزرگتر. در این میان تنها مهندسانی متوجه این کمبود می­ شوند که در اثر حادثه­ ای راهی محاکم قضائی شوند و یا از بداقبالی گذرشان به شورای انتظامی نظام مهندسی بیفتد. اینجا ست که تمام آن بنای رفیع که با باورهای غلط خود ساخته بودند بر سرشان آوار خواهد شد. مطالعۀ پرونده­ های قضائی و انتظامی مهندسان ناظر این واقعیت تلخ را به رخ می ­کشد که عموم مهندسان ناظر نه تنها از کمترین اطلاعات حقوقی مرتبط با حرفۀ خود بی­ بهره اند، بلکه باورهای غلطی در ذهن ایشان وجود دارد که خود را از هر گونه اطلاعات حقوقی بی­ نیاز می­دانند. ادراک اهمیت اطلاعات حقوقی تنها برای مهندسینی حاصل می­ شود که به سبب مسائل حرفۀ خود گرفتار محاکم قضائی یا شوراهای انتظامی شده باشند. متأسفانه آن زمان برای فهم این مهم، دیر است و این دیرفهمی هزینه هایی هنگفت و گاه جبران ناپذیر بر مهندسان ناظر تحمیل می­کند.

بر اساس همین نیاز ضروری و این کمبود رنج ­آور، تلاشی شبانه­ روزی صورت گرفت تا جان­پناهی برای مهندسان ناظر فراهم گردد. جان­پناهی ایمن برای مهندسان ناظر از مصائبی که زمین و آسمان به سوی ایشان حواله می­کنند. جان­پناهی که از آگاهی حقوقی برای مهندسان ناظر شکل می­ گیرد.

کتاب «مهندس ناظر خبره» بر اساس پژوهشهای زبده ­ترین و آگاه­ترین مهندسان، بر روی پرونده­ ها و محکومیتهای قضائی و انتظامی مهندسان ناظر شکل گرفته است. تلاش شده است تا مطالب این کتاب روان، موجز و در نهایت سادگی نگارش شود تا مهندسان ناظر فعال در حرفه با اختصاص کمترین وقت، بیشترین بهره را از مطالعۀ مطالب و نکات این کتاب ببرند. مطالعۀ این کتاب برای مصون ماندن از آسیبهای حرفۀ نظارت، به تمامی مهندسان ناظر فعال در حرفۀ نظارت ساختمان توصیه می ­شود. مهندسان ناظر فعال در حرفۀ نظارت پس از مطالعۀ این کتاب باورهایی جدید و منطبق با واقعیات محاکم قضائی و شوراهای انتظامی خواهند یافت. این باورها قطعاً ایشان را به انجام اصولی و ایمن وظایف نظارتی در حوزۀ ساخت­ و­ساز شهری رهنمون خواهد ساخت.

جهت اطلاع از قیمت و تخفیفات و خرید اینترنتی کتاب اینجا کلیک کنید.